Egybefüggő szürke égbolt… nyűgös gyerek(ek)… játszótér, park, kerti program kilőve… tépik egymást és a szülők idegeit is… sose lesz vége ennek a napnak… és még csak délelőtt fél 10 van…
Bizonyára ismerős helyzet a kisgyermekes családok életében, mikor ránk köszönt egy-egy esős, bánatos-nyirkosidős nap. Ilyenkor gyermekeink és mi is feszültebben viseljük egymást, az idő lomha múlását. A legnehezebb talán a kisebb korúakkal, mivel kevésbé lehet kielégíteni mozgásigényüket. Ám, ha elég kreatívak vagyunk, percek alatt izgalmas játszóházzá varázsolhatjuk otthonunkat! Lássunk néhány ötletet!
Nagymozgásos játékok:
- akadálypálya építése: székekből, kisasztalból alagutat építhetünk; kézmosó fellépőn gyakorolhatjuk a rálépést, lelépést, ráugrást, leugrást; különböző méretű párnákon egyensúlyozhatunk; szőnyeg széle mentén tyúklépésben haladhatunk előre, hátra… Színesíthetjük játékainkat úgy, hogy közben egyensúlyozunk a fejünkre tett könyvvel, kispárnával, vagy kezeinkben valamilyen eszközt, játékot tartunk.
- célbadobás: zoknikkal egy dobozba
- célbagurítás: üres flakonok és egy kislabda felhasználásával kuglijátékot játszhatunk; földön ülve labdát gurítani két könyv közé, mely a kapu
- egyensúlyfejlesztő játékok: fél lábon állás, plédben hintáztatás, plédbe csavarás és kitekerés (gurulás), állatmozgások utánzása (nyusziugrás, pókjárás, rákjárás, mackójárás, pingvinjárás…), műanyag tálcára labdát tenni és vinni úgy, hogy ne essen le,…
- figyelemfejlesztés mozgással egybekötve: zenét hallgatunk, közben táncolunk, mozgunk. Mikor megáll a zene, valamilyen testhelyzetet fel kell venni: guggolás, fél lábon állás… Mikor felemeli a játékvezető a karját, meg kell állni, le kell ülni, stb.
- játékok lufival: ütögetni, lábbal rúgni egymásnak úgy, hogy ne essen le
- mese eljátszása (ha többen is otthon vagyunk, egy valaki videóra is felveheti és „saját filmet” forgathatunk)
- játékvadászat: szobába elrejtett bábok, játékok megkeresése, összegyűjtése
- mocsárjárás: kettő újságra, vagy papírlapra lesz szükség. Az egyikre rálép a gyermek, a másikat maga elé rakja és átlép rá. Majd a (most már) mögötte lévőt újból maga elé rakja és így tovább.
Manipulációs játékok:
- gyurmázás: hagyományos gyurmával, só-liszt gyurmával (ezt ki is lehet festeni, mikor megszáradt), vagy kisüthető gyurmával.
- ékszer készítése száraztésztából: a tésztát befesthetjük, majd madzagra fűzzük és máris kész a nyaklánc, vagy karkötő.
- rajzlánc a fantázia fejlesztésére: valaki rajzol egy valamit egy papírra, majd a másikunk folytatja a rajzot, és így tovább.
- marokkó játék: színes ceruzákkal
- tapintós játékok: „titokzsák”: válogassunk össze néhány játékot, tárgyat és tegyük bele egy olyan zacskóba, mely nem átlátszó. Csukott szemmel egyesével meg kell tapogatni a tárgyakat és ki kell találni mi lehet az. Zöldségek, gyümölcsök kitalálása tapintás útján; előre megbeszélt legodarab keresése csukott szemmel a legohalmazból.
- sütés: összeköthetjük a kellemest a hasznossal, a sütemény készítés mindig nagy öröm mindenkinek!